Definícia: Funkčná endonazálna endoskopická chirurgia nosovej dutiny a prinosových dutín (pôvodnú skratku z  angličtiny – FESS používame aj v  slovenskej terminológii), je chirurgická metóda využívajúca endonazálny prístup ku patologicky zmeneným štruktúram v  nosovej dutine a v prinosových dutinách pri použití endoskopickej techniky.

Indikácie k  operácii: Najčastejšou indikáciou je chronická nádcha s  polypmi, pri ktorej má pacient upchatý nos, ťažko sa mu dýcha cez nosové priechody, má pocit zatekania hlienu do hltana, tlakovú bolesť hlavy a  poruchu čuchu. Chirurgická liečba chronického zápalu prinosových dutín sa indikuje až po vyčerpaní možností medikamentóznej liečby. Operačne je možné odstrániť nosové polypy, cysty a nezvratne poškodenú sliznicu prinosových dutín pre chronický zápal prinosových dutín, ale aj nádory, či cudzie telesá.

Cieľom chirurgickej liečby je odstránenie nosových polypov, cýst v  prinosových dutinách, uvoľnenie ústí a  obnovenie drenáže prinosových dutín, spriechodnenie nosa. Očakáva sa aj efekt ústupu bolesti hlavy a  zlepšenie čuchu, pokiaľ boli spôsobené blokádou nosových prieduchov.

Pooperačná starostlivosť:
Po operácii sú priechody opuchnuté, v  nose a  prinosových dutinách sú zvyšky hlienu, krvných zrazenín a  chrást. Pacient má pocit nádchy až zablokovaného nosa. Nevyhnutná je hygiena nosa a lokálna liečba. Vhodné sú výplachy nosovej dutiny prípravkami s morskou vodou na zabránenie tvorby chrást – napr. izotonickým roztokom s  obsahom kyseliny hyalurónovej a  morskej vody (Aliamare®), ktorá má hojivé účinky na sliznicu. Pri sťaženom dýchaní nosom - lokálne dekongestíva. Pri bolestiach pacient užíva analgetiká alebo nesteroidové antiflogistiká.

FESS a  chirurgické zákroky aj keď miniinvazívne, majú deštruktívny charakter na sliznicu nosa a  prinosových dutín. Po operačnom zákroku je vhodné podporiť hojenie sliznice. Po odstránení tamponády použite Yabro Spray – sol (aplikácia 1-2 x denne).

Yabro® Spray – sol vďaka svojmu zloženiu s  kyselinou hyalurónovou podporuje, urýchľuje hojenie, hydratuje sliznice a  obnovuje ich prirodzené fyziologické vlastnosti. Špeciálny aplikátor Spray – sol rozprašuje kyselinu hyalurónovú na jemný prúd, ktorý nedráždi sliznicu. Na dlhodobú pooperačnú starostlivosť je následne vhodné Aliamare®.

Aliamare® a  Yabro® Spray – sol sú voľnopredajné zdravotnícke pomôcky dostupná v každej lekárni bez lekárskeho predpisu. Pred použitím si pozorne prečítajte návod na použitie a poraďte sa so svojim lekárom alebo lekárnikom.