Bolesť a zápal

Bolesť a zápal

Bolesť môže narušiť každodennú rutinu ľudí, bráni v pohybe, práci a normálnom živote. Práve preto je história úľavy od bolesti dlhá a siaha až do obdobia pred viac ako 5000 rokmi.

V celej Európe sa každý rok vykazuje približne 500 miliónov dní práceneschopnosti v dôsledku chronickej a akútnej bolesti,
s obrovským spoločenským a ekonomickým dopadom.

Spomedzi rôznych dostupných spôsobov liečby bolesti sa stále vo veľkej miere využívajú nesteroidné protizápalové lieky (NSAID).

Diklofenak je najčastejšie predpisovaným NSAID na celom svete, je účinný pri mnohých stavoch, ako sú svalové, šľachové a kĺbové zranenia, bolesti chrbtice, menštruačné bolesti, bolesti zubov a hlavy.

Protizápalový účinok a úľava od bolesti diklofenaku súvisí najmä s inhibíciou COX-2, izoformy cyklooxygenázy, ktorá sa podieľa na vzniku bolesti a zápalu. Diklofenak má navyše aj iné protizápalové a analgetické vlastnosti, ktoré ďaleko presahujú čistú inhibíciu COX-2. Rozmanitosť mechanizmov účinku diklofenaku môže naznačovať potenciál na relatívne priaznivejší profil v porovnaní s inými NSAID.

Spoločnosť IBSA uviedla na globálny trh inovatívne prípravky s obsahom rozpustnej soli diklofenaku (diklofenak epolamín). Vďaka jeho priaznivým vlastnostiam poskytuje diklofenak epolamín optimálnu absorpciu a okamžitú úľavu od bolesti spôsobenej poranením mäkkých tkanív, poruchami pohybového ústrojenstva a inými klinickými stavmi charakterizovanými akútnou a chronickou bolesťou.

Flector® EP gél a Flector® EP náplasť patria medzi najznámejšie produkty IBSA. Účinne tlmia bolesť, zmierňujú zápal a opuch pohybového aparátu. Na našom trhu sa diklofenak vyskytuje vo viacerých typoch solí, ale iba v prípravkoch IBSA nájdete diklofenak epolamín. Vyznačuje sa najrýchlejším prienikom k miestu bolesti spomedzi všetkých diklofenakových solí, čo je dôležité pre rýchlu úľavu od bolesti.

Diklofenak epolamín v lieku Flector® EP gél a Flector® EP náplasť dokáže rýchlejšie a cielene preniknúť cez kožu do hĺbky k bolestivému miestu, priamo do svalov a následne aj do kĺbu. Účinkuje veľmi rýchlo, pacient cíti úľavu od bolesti v priemere do 30 minút.

V prípade Flector® EP náplasti je zabezpečený aj dlhodobý účinok liečby nepretržitým a postupným uvoľňovaním účinnej látky po dobu 12 – 24 hodín. Výhodou náplasti je šetrnejší prístup k celému organizmu, náplasť účinkuje priamo a lokálne na bolestivú oblasť niekoľko hodín a vyhnete sa teda prechádzaniu lieku cez tráviaci systém.

Navyše IBSA nedávno vyvinula novú verziu náplasti s pridaním heparínu ako pomocnej látky a zosilňovača za účelom zvýšenia uvoľňovania aktívnej látky z náplasti a následnej jej účinnosti. Liečivá náplasť Flectopar® sa pohodlne a jednoducho aplikuje 1-krát denne a pôsobí počas 24 hodín. Balenie dostupné na slovenskom trhu obsahuje 7 kusov náplastí, pričom každá je samostatne balená.

Flectopar® liečivá náplasť je účinná pri športových zraneniach ako sú vyvrtnutie, natiahnutie, pomliaždenie, alebo na rehabilitačnú či post-imobilizačnú bolesť.

Ďalšiu inováciu v tejto oblasti predstavuje diklofenak vo vopred naplnenej injekčnej striekačke, ktorá sa používa na riadenia akútnej bolesti. Jeho subkutánne podanie má mnoho výhod v porovnaní s intramuskulárnym podaním; táto formulácia navyše umožňuje použiť rôzne dávky pre akútnejšiu a cielenejšiu liečbu. Produkt bol nedávno schválený aj na bolus i. v. injekciu, keď sa vyžaduje liečba alebo prevencia pooperačnej bolesti v nemocničnom prostredí.

IBSA napreduje ďalej a začiatkom roka 2020 uviedla na slovenský trh nový voľnopredajný liek s účinnou látkou diklofenak epolamín s názvom Flector EP 25 mg mäkké kapsuly na krátkodobú symptomatickú liečbu bolesti miernej až stredne silnej intenzity. Unikátny patentovaný spôsob kapsulácie PEARLtec umožňuje použitie tekutého obsahu v želatínovom obale pre lepšiu stabilitu liečiva, jeho rýchlu dostupnosť a vyššiu konzistenciu výrobných dávok.


Dostupné voľnopredajné liekové formy:

FLECTOR EP gél, dermálny gél 1x60 g
FLECTOR EP gél, dermálny gél 1x100 g
FLECTOR EP náplasť, liečivá náplasť 2 ks
FLECTOR EP náplasť, liečivá náplasť 5 ks
FLECTOR EP náplasť, liečivá náplasť 10 ks
FLECTOPAR liečivá náplasť 7 ks
FLECTOR EP 25 mg mäkké kapsuly

pain-main.jpg