Endokrinológia

Endokrinológia

Spomedzi početných prvkov endokrinnej sústavy sa štítna žľaza rozsiahlo študuje už niekoľko desaťročí kvôli jej rôznym funkciám: ovplyvňuje srdcový rytmus, hladinu cholesterolu, telesnú hmotnosť, energetickú hladinu, svaly, stav pokožky, zrak, pravidelnosť menštruácie, duševný stav a množstvo ďalších stavov.

Keďže hormóny štítnej žľazy ovplyvňujú mechanizmy buniek, pomáhajú riadiť, ako telo využíva energiu a ako dobre fungujú bunky, tkanivá a orgány. Nedostatočne aktívna štítna žľaza môže spôsobiť množstvo zdravotných problémov, ako je obezita, bolesť kĺbov, neplodnosť, srdcové ochorenia a depresie. Poruchy štítnej žľazy sú často nedostatočne diagnostikované a liečené, a to najmä v rozvojových krajinách.

Hypotyreóza je jednou z najčastejších chronických porúch po celom svete, ktorá ovplyvňuje až 2% populácie planéty a až 4-6% v západných krajinách, a väčšina pacientov sa musí zaviazať k celoživotnej hormonálnej substitučnej liečbe štítnej žľazy. Nedávno zverejnené usmernenia Americkej tyreodiálnej asociácie uznávajú levotyroxín ako najčastejšie volenú liečbu hypotyreózy.

IBSA vyvinula a patentovala nový výrobný systém, ktorý je prelomovým pokrokom v oblasti, v ktorej sa už niekoľko rokov nič nedialo.

Lieky IBSA na hormonálnu substitučnú liečbu štítnej žľazy sú dostupné v širokej škále 12 účinných síl od 13 až po 200 mikrogramov levotyroxínu. Novinkou je tiež inovatívna lieková forma mäkkej gélovej kapsule, ktorá v porovnaní so štandardnou tabletou obsahuje menej pomocných látok, zabezpečuje dôsledné dávkovanie a dlhodobú stabilitu liečiva. Rozpúštanie lieku vo forme gélovej kapsule, je tiež menej závislé od pH žalúdka v porovnaní s tabletovou formou, preto je nepravdepodobné, že by zmena žalúdočného pH ovplyvnila absorpciu účinnej látky.

endocrinology-ITA-main-np.jpg