Ochorenia dýchacích ciest

Ochorenia dýchacích ciest

Respiračné ochorenia sú po kardiovaskulárnych na druhom mieste, pokiaľ ide o úmrtnosť, výskyt a náklady. Medzi najčastejšie príčiny respiračnej smrti v Európe patrí pneumónia a chronická obštrukčná porucha pľúc (CHOCHP). Na celom svete každodenne trpia chronickými respiračnými ochoreniami stovky miliónov ľudí. Podľa globálnych odhadov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) má 300 miliónov ľudí astmu, 210 miliónov ľudí CHOCHP a niekoľko ďalších miliónov ľudí má alergickú nádchu a iné, často nedostatočne diagnostikované, chronické respiračné ochorenia.

Zmena klímy má pravdepodobne najmä nepriaznivé účinky na zdravie. Tieto zistenia dostatočne opísala WHO. Očakáva sa, že v Európe, ako aj v iných častiach sveta, bude v budúcnosti počet úmrtí z dôvodu chronických respiračných a pľúcnych ochorení narastať.

Napriek tomu, že dýchavičnosť a astma sa často nedajú liečiť, roztoky Yabro® a Yabro® Spray – sol na rozprašovanie s obsahom kyseliny hyalurónovejnápomocné pri liečbe hlavných symptómov a – ako adjuvantná liečba – môžu znížiť potrebu bronchodilatancií; spolu s inými špecifickejšími liekmi na každý daný stav je táto liečba účinná na horné aj dolné dýchacie cesty, pričom zužuje a rozširuje prúdenie vzduchu do pľúc a z nich. Kyselina hyalurónová je telu vlastnou látkou a je prirodzenou súčasťou tkanív dýchacieho systému. V organizme má viacero prirodzených funkcií a prispieva k udržaniu rovnováhy vnútorného prostredia organizmu. Jej terapeutické využitie nie je spojené s rizikom nežiaducich účinkov, interakcie s inou súbežnou liečbou daného ochorenia nie sú popísané a môžu ju užívať deti aj dospelí.

Yabro® obsahuje 0,3% kyselinu hyalurónovú určenú na inhalačnú liečbu. Na aerosól sa premení pomocou kompresorového inhalátora. Yabro® Spray – sol je sprejový roztok na lokálne podanie kyseliny hyalurónovej do horných dýchacích ciest so špeciálnym aplikátorom. Pomôcka na aplikáciu Spray - sol rozprašuje kyselinu hyalurónovú na  optimálnu veľkosť častíc, ktoré sú ideálne na podanie do nosa. Vďaka regeneračným vlastnostiam sa kyselina hyalurónová používa po operačných zákrokoch (napr. v prinosových dutinách) a zlepšuje pooperačné hojenie sliznice.

Nádcha je ďalší stav, pri ktorom je užitočné použiť roztok na rozprašovanie s kyselinou hyalurónovou v kombinácii s izotonickou morskou vodou v roztoku Aliamare®. Spolu s inými liekmi, ako sú antihistaminiká a kortikosteroidy sa používa pri alergickom type nádchy. Po lokálnom podaní do nosa kyselina hyalurónová rýchlo preniká tkanivami dýchacieho systému a stáva sa súčasťou medzibunkovej hmoty. Jej účinkom sa zvyšuje prirodzená obranyschopnosť slizníc, tkanivá dýchacích ciest sa hydratujú a zvyšuje sa ich schopnosť regenerácie. Kyselina hyalurónová pri aplikácii do nosa zároveň prispieva k rýchlejšiemu vyčisteniu dýchacích ciest od hlienu, nečistôt a alergénov.

Aliamare® je kombináciou 0,2% kyseliny hyalurónovej a izotonickej morskej vody v spreji určený na dennú hygienu aj liečbu ochorení horných dýchacích ciest pre deti od 1 mesiaca aj pre dospelých.

Aliamare® tlmí riedky výtok z nosa, pomáha pri akútnej, chronickej nádche a alergiách. Urýchľuje hojenie poškodenej sliznice (mikrotrhliniek), obmedzuje tvorbu chrást a napomáha ich odstráneniu. Udržuje sliznicu vlhkú a zabraňuje jej vysušovaniu. Bráni prichytávaniu baktérií a vírusov na sliznicu. Zmierňuje opuch a pálenie sliznice nosa.

Aliamare® Clean sú 5 ml ampulky so 100% sterilným obsahom izotonickej morskej vody. Sú vhodné a bezpečné pre bábätká od narodenia na denné čistenie nošteka aj pomoc pri nádche. Bábätká počas prvých mesiacov života nevedia dýchať ústami, preto je pre ne nevyhnutné mať čistý a priechodný nos. S upchatým nosom nemôžu nie len dobre dýchať, ale ani piť, čo je nevyhnutné pre ich prospievanie.

Izotonická morská voda v prípravku Aliamare® Clean má rovnakú koncentráciu solí ako bunky ľudského tela a nepoškodzuje ich.

Je prirodzene bohatá na stopové prvky a minerálne soli. Filtrovaná morská voda pochádza z oblasti súostrovia Bréhat v Bretónsku a je známa svojimi protizápalovými účinkami.

Dostupné voľnopredajné formy zdravotníckych pomôcok s kyselinou hyalurónovou:
YABRO®, roztok na rozprašovanie 10 x 3 ml
YABRO® Spray-sol, súprava na nebulizáciu 10 x 5 ml
ALIAMARE®, sprej do nosa 100 ml
ALIAMARE®, sprej do nosa 50 ml
ALIAMARE® Clean, ampulky do nosa 24 x 5 ml

Na druhej strane je dobre známa účinnosť N-acetylcysteínu ako mukolytika a lieky s obsahom tejto aktívnej zložky môžu vyliečiť príznaky u pacientov trpiacich akútnou aj chronickou bronchitídou.

Solmucol® je liek na všetky druhy ochorení dýchacích ciest sprevádzaných zvýšenou tvorbou hlienu, ktorý sa nedostatočne vykašliava, ako akútny a chronický zápal priedušiek, priedušková astma, zápal prínosových dutín, laryngitída (zápal hrtana), zápal priedušnice a chrípka. Je vhodný aj ako doplnková liečba chronických ochorení, ako je napr. cystická fibróza. Účinná látka N-acetylcysteín rozpúšťa hlien v dýchacích cestách a uľahčuje vykašliavanie. Vďaka tomu sa hlien zriedi a ľahšie sa odstráni vykašlaním alebo vysmrkaním. Okrem toho Solmucol podporuje samočistiace schopnosti pľúc, pôsobí antioxidačne a protizápalovo, má detoxikačné vlastnosti. Nedávne klinické štúdie poukazujú na pôsobenie N-acetylcysteínu pri chrípke a chrípke podobným ochoreniam a jeho antibakteriálne vlastnosti.

Solmucol® neobsahuje farbivá, laktózu, ani glutén. Je bez alkoholu a cukru, takže je vhodný aj pre diabetikov.

Dostupné voľnopredajné liekové formy:
SOLMUCOL 180, sirup 1x180 ml
SOLMUCOL 90, sirup 1x90 ml
SOLMUCOL pastilky 100 mg, 24x100 mg
SOLMUCOL 100 mg, granulát 20 x 100 mg
SOLMUCOL 200 mg, granulát 20 x 200 mg
SOLMUCOL 600 mg, granulát 7 x 600 mg


 

respiratory-main-ITA-np.jpg