Pohybový aparát

Pohybový aparát

Reumatické ochorenia sú bolestivé stavy charakterizované zápalom, opuchom a bolesťou kĺbov alebo svalov.

Z dôvodu starnutia, poranení a úrazov, nadváhy, dedičnosti, nadmernej záťaže na jednej strane a nedostatku fyzickej aktivity na druhej strane sa môže na kĺboch a súvisiacich štruktúrach, ako sú kosti, väzy a chrupavky, vyskytnúť niekoľko degeneratívnych ochorení, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú každodenné činnosti.Spomedzi týchto stavov je najčastejším osteoartróza

(OA), ktorá je v súčasnosti jednou z hlavných príčin invalidity na celom svete. V EÚ spôsobuje OA miernu až ťažkú invaliditu u asi 40 miliónov ľudí.
OA spôsobuje opotrebovanie ochrannej chrupky a vzájomné trenie odhalených kostí, čo vedie k všeobecnému zhoršeniu kĺbov, bolesti a stuhnutiu po obdobiach nečinnosti alebo nadmerného používania.
Najčastejšie postihnutými kĺbmi sú kolená, bedrá, ruky a chrbtica.

Produkty IBSA na liečbu ochorení kĺbov:

  • Popredným produktom IBSA na liečbu OA je orálny liek obsahujúci vysoko čistený chondroitín sulfát farmaceutickej kvality, ktorý je účinný na liečbu bolesti a funkčného poškodenia spôsobeného OA. Liek navyše spomaľuje progresiu štrukturálnych zmien v tkanivách/chrupke kĺbu.
  • Skupina zdravotníckych pomôcok pozostávajúcich z fyziologického roztoku vysoko čistej kyseliny hyalurónovej (HA) v injekčnej striekačke pripravenej na použitie na intraartikulárne podanie, dostupná v rôznych objemoch a koncentráciách. Indikujú sa na bolesť alebo zníženú pohyblivosť z dôvodu degeneratívnych procesov, posttraumatických ochorení alebo zmien kĺbov. HA má schopnosť zvýšiť viskozitu synoviálnej kvapaliny. Injekcie HA sa efektívne využívajú pri kĺboch trpiacich OA (kolená, bedrá, malé kĺby ako ruka), ako aj pri iných patologických stavoch šliach. Táto skupina sa v posledných rokoch ďalej rozšírila o nového člena, a to o veľmi inovatívny produkt s obsahom roztoku hybridných komplexov kyseliny hyalurónovej získaného tepelných spracovaním patentovaným IBSA.
rheumatology-main-ITA-np.jpg