Ušný maz je vo vode nerozpustný voskovitý produkt žliazok nachádzajúcich sa v uchu, ktorý slúži na ochranu kože pred infekciou ale aj napríklad vodou. Pri opakovanom dráždení ucha (sluchátkami, načúvacím aparátom) sa môže zvýšiť tvorba mazu ktorá môže viesť k vytvoreniu tzv. mazovej zátky. To isté môže nastať aj pri nedostatočnom odvádzaní ušného mazu, pri nesprávnom čistení ucha alebo jeho nedostatočnej hygiene.

Mazová zátka je zjednodušene nahromadený ušný maz, jemné nečistoty a chĺpky, ktoré zapríčiňujú upchatie zvukovodu a pôsobia ako štupeľ. Takáto mazová zátka sa môže prejaviť bolesťou, hučaním v ušiach, prípadne nedoslýchavosťou.

Uši je potrebné čistiť pravidelne, inými slovami, je treba pravidelne odstraňovať nadbytok ušného mazu. Existuje niekoľko spôsobov ako sa starať o hygienu ucha – výplachy, čistenie pomocou vatovej tyčinky, čistenie pomocou tampónu… Netreba zabúdať na to, že vatové tyčinky sú určené na čistenie začiatku vonkajšieho zvukovodu hneď pri ušnom boltci, čistenie vnútra ucha tyčinkou nie je žiaduce – ušný maz môže byť zatlačený do vnútra čo môže mať za následok bolestivú infekciu, prípadne pri neopatrnom čistení môže dôjsť k poškodeniu ušného bubienka.

Aliamare®  je určený na šetrné a jemné čistenie ucha a to na každodennú hygienu zvukovodu, ako prevencia proti upchatiu ušným mazom a je vhodný pre ľudí používajúcich načúvacie aparáty.

Aliamare®  sa nesmie používať pri: otitídach (zápaloch ucha), výtoku z ucha a perforácii (prederavení) bubienka.

Aliamare® je voľnopredajná zdravotnícka pomôcka dostupná v každej lekárni bez lekárskeho predpisu. Pred použitím si pozorne prečítajte návod na použitie a poraďte sa so svojim lekárom alebo lekárnikom.